Kronika 2020

Kronika 2020

Wydarzenia z 2020 roku

Rok 2020 – Rokiem Świętego Jana Pawła II

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, „naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu” – głosi uchwała.

Za uchwałą głosowało 417 posłów, przeciw było 4, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. „Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem +Solidarności+, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. Dla nas, Polaków, pontyfikat papieża Polaka ma więc znaczenie szczególne” – czytamy w uchwale.

autor: Anna Konsek-Dyoniziak

1.01.2020 r. – Wizyta duszpasterska Kapłanów z naszej parafii.

Wizyta duszpasterska to wizyta księdza po kolędzie. Każdy ksiądz przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego ma obowiązek kolędowania na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się: „proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygować” (kań. 529 § l KPK).

I tak właśnie mamy dziś ogromną radość gościć kapłanów z naszej parafii. Na wizytę duszpasterską przybyło dwóch kapłanów Ks. Marek i Ks. Mateusz. Spotkanie rozpoczęło się oczywiście modlitwą w kaplicy. Wszyscy z radością oczekiwaliśmy spotkania z odwiedzającym nas Panem Jezusem w osobie kapłana. Mieszkanki razem z Opiekunami z radością witały zacnych Gości.

Jak można zauważyć dziewczęta z radością przyjmują kapłanów, chętnie rozmawiają i odbierają obrazki i błogosławieństwo kapłana.I tak wszyscy uradowani miłymi odwiedzinami, rozmową i Bożym błogosławieństwem z obrazkami w dłoni wróciliśmy do swoich pokoi.

2.01.2020 r. – Kochane Solenizantki żyjcie nam 100 lat !!!

Mamy dziś wspaniały, radosny dzień. Czas świąteczny, karnawałowy i cztery nasze Dziewczynki świętują swój imieninowy Dzień. Dom jest pięknie przygotowany, sala świątecznie udekorowana i smaczne słodkości pachną w całym Domu. Nasz Ojciec Wojciech z gitarą oczekuje momentu na głośne, radosne 100 lat. Wszyscy czekamy w napięciu i oczekiwany moment nadchodzi. Gorące brawa, serdeczne uściski i zasiadamy do pysznych smakołyków. 

Dużo zdrowia pomyślności dużo szczęścia i radości.
Niech marzenia się spełniają i sił tobie dodawają.

Jak masz na imię – dobrze wiem, więc dziś życzenia złożyć Ci chcę.
Mnóstwo radości, słodkiej miłości, pełnego szczęścia i wiecznej młodości.

3.01.2020 – Spotkanie opłatkowe w DPS Pracowników Wielka Wieś

Jak co roku w okresie świątecznym pracownicy naszego Domu spotkali się na spotkaniu opłatkowym. Oczywiście spotkanie rozpoczął nasz ksiądz kapelan O. Wojciech śpiewem kolęd a Siostra Dyrektor złożyła wszystkim najlepsze, świąteczne życzenia zapraszając do dzielenia się opłatkiem i smacznego poczęstunku.  Podobnie jak co roku ta niezwykła, miła uroczystość odbyła się w dużej jadalnie przy wigilijnym stole. Była to wspaniała okazja do wzajemnego spotkania się, wymiany miłych słów, myśli a nade wszystko do podzielenia się opłatkiem. W pracy spędzamy duuuużo czasu a wzajemne dobre relacje sprawiają, że tworzymy „drugą rodzinę”. Tak więc przy delektowaniu się potrawami wigilijnymi i słodkim ciastku spędziliśmy miłą „wigilię ” witając jednocześnie już

Nowy  2020 Rok.

4.01.2020 r. – Zabawa i miłe tańce z młodzieżą z Kębłowa

Dziś mamy miłą przyjemność gościć w naszym Domu zespół z Kębłowa. Ciągle trwa czas kolędowania…, no i karnawał. Ten nasz młody zespół kolejny już raz gości w naszym domu i uwesela nasze Dziewczęta. Z wielką radością przyszły dziś do świetlicy aby nie tylko kolędować, ale także skorzystać z radosnych tańców.

Zabawy, konkursy sprawiały wielką radość dziewczętom a radosna muzyka wprowadzała wspaniałą taneczną atmosferę.

Wyrażamy słowa serdecznej wdzięczności za ten miły i radosny dar.

   Bóg zapłać !!!

9.01.2020 r. – Kolędujemy dziś z małym Dzieciątkiem w żłóbku

W każdym domu słychać kolędy, możemy cieszyć się pięknie wystrojoną choinką a najbardziej radować się dziećmi odwiedzającymi szopki w kościołach. Kolędowanie jest zwyczajem w całej Europie a szczególnie w Polsce. Nasze Mieszkanki lubią śpiewać kolędy, cieszą się z opowiadań, rozmów o narodzeniu Boga – Człowieka. I dziś wybrałyśmy się z kolędą do kaplicy. Witamy serdecznie malńkiego Jezusa śpiewem Pójdźmy wszyscy do stajenki …  i zaraz radosne Po kolędzie chodzimy …   a jedna z Mieszkanek recytuje

Po kolędzie z tą kapelą do Betlejem pójdziemy,

Tego Boga Wcielonego dziś oglądać będziemy:

O jak wielkie nas pastuszków dzisiaj szczęście spotkało

Gdy się nam wojsko niebieskie jawnie oglądać dało

Gdy Gloria in excelsis śpiewali,

A nam bieżeć do Betlejem kazali

Stańcie tu porządkiem przed świętym Dzieciątkiem

Śnieżek pada, mroźno wszędzie –
Przychodzimy „po kolędzie”!
Przychodzimy w Imię Jego,
Boga Ojca Przedwiecznego!
Idzie z nami Maryja,
Cudna, czysta jak lilija,
Z Jezusem Chrystusem – Syneczkiem!
Dajcie mu z makiem kluseczkę!

Nie lękajcie się, pasterze,
O owce wśród nocy.
Nic owieczkom się nie stanie
Przy Bożej pomocy!

Idźcie więc powitać Dziecię,
A przez godzin kilka
Ja owieczek popilnuję
I odpędzę wilka!
Jak rzekł Anioł, niech się stanie.
A więc nie zwlekajcie
I powitać Dzieciąteczko
Ze mną wyruszajcie!
Do szopy, hej, pasterze!
Do szopy bo tam cud!
Syn Boży w żłobie leży, by zbawić ludzki ród.

 

Jestem Herod – władca świata.
Ludzie królem mnie wybrali …
Za milionów kilkanaście
Willę mi wybudowali!
A w tej willi mam marmury
I lusterka kryształowe –
Nawet dla psa przy kominku
Mam łóżeczko modrzewiowe!
Ale troska wciąż mnie gnębi
O los dalszy tronu mego,
By ktoś władzy mi nie zabrał
I królestwa prześwietnego.

Witajmy Jezusa nam narodzonego,
w ubogiej stajence, w żłobie złożonego;

Który leży bez odzieży.

Z zimna drżący Wszechmogący.
Bóg prawdziwy !!!

Miłe kolędowanie, przeplatane wierszami jasełkowymi nadało ciepły, kolędniczy i świąteczny nastrój.  Siostra Dyrektor serdecznie podziękowała za trud przygotowania tegoż modlitewnego kolędowania i na zakończenie wręczyła wszystkim pyszne cukierki.

 

23.01.2020 r. – Składamy najlepsze życzenia imieninowe Siostrze Dyrektor przedstawiając „Bajkę o kaktusie”Przeżywamy dziś bardzo uroczysty dzień. Nasza kochana Siostra Dyrektor – s. Paula świętuje swoje imieniny. Opiekunowie wraz z Mieszkankami pod przewodnictwem s.Adriany przygotowali miłą niespodziankę w formie przedstawienia „Bajka o kaktusie”. Długo trwały przygotowania, dziewczęta wcieliły się w postaci ogrodowych kwiatów i na koniec nawet kaktus pięknie zakwitł … .

Kochana Siostro Dyrektor – Siostro Paulo !!! – recytowały Mieszkanki

Przyjmij te słowa ciepłe i szczere

W Dniu Twoich Imienin.

Niech Bóg da Ci łask wiele,

Niech osłania, kiedy trzeba.

I prostą, pewną drogą

Prowadzi Cie do nieba.

Niech szczęście Tobie sprzyja

A smutek niech omija.

Dobry Pan miłością otacza,

Anioł swe skrzydła nad Tobą roztacza.

A my się do Siostry serdecznie uśmiechamy

I wszystkie swe życzenia

W modlitwę przemieniamy.

Szczęść Boże.

Przedstawienie Dziewcząt wprowadziło miłą i pełną zadumy atmosferę. Wszyscy Goście obdarzyli aktorów gromkimi brawami a sama solenizantka serdecznie podziękowała wręczając słodkie przysmaki. Oczywiście Ojciec Wojciech włączył się natychmiast w te świąteczne przeżycia intonując i przygrywając serdeczne, imieninowe 100 lat. Konsumując więc smakowitości wszyscy aktorzy i uczestnicy odczuwaliśmy wspaniałą świąteczną i imieninową Imprezę.

11.02.2020 r.Obchodzimy dziś 28 Światowy Dzień Chorego

11 lutego 2020 roku w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes pod hasłem „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28), po raz 28 obchodzony jest  Światowy Dzień Chorego. Pan Jezus przychodzi do człowieka ze swoją siłą, z nadzieją i nikogo nie odrzuca… . Dla wszystkich Pan Jezus ma miłość… Potrzeba wiary i zaufania … .

Jak każdego roku wszyscy domownicy spieszą do naszej kaplicy aby z całym Kościołem wielbić Matkę Bożą wspominając Jej objawienie małej Bernardetcie w Lourdes. Nasze przygotowania trwały już długi czas i z wielkim zapałem Mieszkanki włączyły się w odczytanie jak i śpiew poszczególnych fragmentów Mszy Świętej.

Największym jednak przeżyciem była adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie przyniesionego w dłoniach kapłana . Mogliśmy wtedy odczuwać Bożą obecność bardzo osobiście. Myśli wędrowały do naszych rodzin, znajomych i przedstawialiśmy Jezusowi uwielbienia, prośby i wszystko, co wskazywały nasze serca.

Bardzo cieszy nas fakt, iż do udziału w najświętszej liturgii włącza się większe grono sąsiadów i znajomych. Atmosfera, śpiew i to wspólne przebywanie przysparza wszystkim wielką radość i zadumę. Ojciec Wojciech R. podczas homilii bardzo wyakcentował potrzebę ciągłej pomocy chorym i troskę o ich byt. I tu wyraził ogromne zadowolenie z opieki nad Mieszkankami w tym Domu dziękując Siostrom i wszystkim Pracownikom za ich ciągłą troskę.

Orędzie Franciszka na Światowy Dzień Chorego

http://www.diecezja.rzeszow.pl/2020/02/57458/

13.02.2020 r. – Cudowny karnawałowy bal

Nasi drodzy domownicy! Mamy zaszczyt zaprosić Was na prawdziwy Bal Karnawałowy – zapraszała siostra Dyrektor. Razem z Panią Alą i Mariuszem rozpocznijmy karnawał tanecznym krokiem !!!

⭐️ Karnawał to radość, karnawał to TANIEC ! ?
Świętując Nowy Rok tańczy cały świat – dołączamy się również i tańczmy razem z nimi! ?

6.03.2020 r. – Idziemy Drogą Krzyżową

Krzyżu święty …

Krzyżu najdroższy, nade wszystko święty

Coś mego Pana niósł konanie

Piękny i Niezwykły – mówią, żeś przeklęty

Lecz dobrze wiem – Tyś wybraniem

O, Krzyżu z Via Dolorosa

Mocny-ś Ty mimo ran tak wielu

Na wieść o Tobie szepczą: zgroza!

Lecz ja Cię kocham, Przyjacielu

Amen

Kolejny Wielki Post i kolejne dni z Krzyżem związane. Jak każdego roku spieszymy do kaplicy aby razem z Panem Jezusem przeżywać drogę męki. Nasze mieszkanki z wielkim zapałem i otwartym sercem przezywają poszczególne Stacje Drogi Krzyżowej. Dla głębszego zjednoczenia się z Cierpiącym Zbawicielem podajemy sobie obrazki z poszczególnymi stacjami.

19.05.2020 – Nie zastąpi Ciebie nikt !!!

100 urodziny Karola Wojtyły

Obchodzimy 100 urodziny Karola Wojtyły –

naszego Papieża Jana Pawła II … .

Nie zastąpi Ciebie nikt !!!

Tymi słowami cała Polska dziękuje za życie Jana Pawła II.

Dziś Papież Polak obchodziłby setne urodziny.Wierni w każdym mieście, parafii łączyli się dziś sercem i często modlitwą dziękując za ten wielki Boży Dar w o sobie naszego Ojca Świętego Jana Pawła II.

Pragniemy również uczcić ten piękny i wielki dzień. W kaplicy jak każdego, majowego dnia  śpiewamy radosnymi sercami Litanię Loretańską. Dziś również szczególnie wielbimy Boga i dziękujemy za Papieża Jana Pawła II. Jedna z Mieszkanek recytuje Papieżowi wiersz:

Wspomnienie o Janie Pawle II

„Wujkiem” Go zwali przyjaciele
Dla każdego czasu miał zawsze wiele.
Zarażał pogodą ducha
I śmiał się od ucha do ucha.

Przyciągał do siebie szczerością i mądrością,
Dyskutował o wszystkim z wielką łatwością.

Był niezwykle skromny, skupiony
I został w końcu błogosławionym.
Jan Paweł II to Papież wyjątkowy

Stał się już naszym bohaterem Narodowym.

W naszej kaplicy oczywiście można było usłyszeć ulubioną, papieską Barkę. A my głośno i radośnie śpiewałyśmy:

Nie ma lepszego, od Jana Pawła drugiego… .

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

Jego pontyfikat trwał 27 lat.

28.05.2020 r – Pogrzeb s.Celiny W.

Siostra Celina W. odeszła do Pana 25 kwietnia 2020 roku mając 83 lata a 65 lat życia w naszym Zgromadzeniu.

Pogrzeb Siostry Celiny odbył się 28.05.2020 roku w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Kopanicy. Mszy św. o godz. 10.30 przewodniczył o. Wojciech Ruszniak OMI, kapelan wspólnoty Sióstr w Wielkiej Wsi i ks. Józef Nikoniuk, proboszcz rodzinnej parafii s. Celiny. W pogrzebie wzięły udział najbliższa Rodzina – Siostra  zmarłej, Siostry Opatrzności Bożej z naszego Domu, z Zielonej Góry i Matka Generalna Naszego Zgromadzenia.

Siostro Celino spoczywaj w pokoju

w ramionach najlepszego Ojca … .

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie

a światłość wiekuista niechaj Jej świeci …

15.07.2020 r. Ania P. przeszła do Domu Ojca

Nasza Ania P. , po prostu Ania – pełna dobroci i wielkiej radości.

Odeszła od nas cicho i niepostrzeżenie. Rzec by można … wyszła na chwilkę i zaraz wróci … . Nie … Ania już do nas nie wróci. Odeszła na zawsze. Powiedzieć: „brak nam jej będzie” … to za małe słowa i „trudno poradzić bez jej pomocy” … też nie starczy. Lepiej zamilknąć w zadumie i tak wyrazić ból rozstania  i … wdzięczność.

Ania jest już w Domu Ojca… tam jest … szczęśliwa … .

Ania zmarła 10 lipca 2020 roku. Msza pogrzebowa odprawiona została  15 lipca w Kościele Wniebowzięcia NMP w Kopanicy. Pogrzeb prowadził O.Wojciech R. . Ania była dziewczynką pogodną, życzliwą, chętną do pracy, pomocy. Wykonywała wiele prac plastycznych wymagających dokładności i precyzji. Sprawiało jej to przyjemność i radość. Była bardzo pomocna na rzecz domu i każdą czynność wykonywała z wielką dokładnością.

W tej ostatniej posłudze wzięły udział Siostry Opatrzności Bożej,

Rodzina, Znajomi i Pracownicy naszego Domu . 

Aniu raduj się z wiecznego przebywania

w Domu naszego Ojca !!!

Jezus nadchodzi przeżywamy adwent 2020

6.12.2020. – Kolejny raz oczekujemy miłego GOŚCIA !!!

Siedem odważnych reniferów jak co roku rusza w świąteczną podróż w towarzystwie św. Mikołaja. Czy uda się dostarczyć na czas wszystkie prezenty?

Nasz miły, kochany Gość nigdy nas nie zawiódł…, czekamy więc dalej… . Po długim oczekiwaniu mamy miłą niespodziankę …, jest Mikołaj … .

Jest więc nasz ukochany Gość, otrzymujemy oczywiście miłe prezenty … .

Bogu, niech będą dzięki !!!

Stroje święty Mikołaj dla niemowląt. Ho ho ho! Jakie urocze! | Funidelia

Szóstego grudnia – jak dobrze wiecie,

Święty Mikołaj chodzi po świecie.

Dźwiga swój worek niezmordowanie.

I każde dziecko prezent dostanie.

Mikołaju nasz,

dużo paczek masz.

Jak Cię ładnie poprosimy,

to nam jedną dasz!

Mikołaju, Mikołaju

Zejdź z niebieskich chmur!

Grzecznym dzieciom pod poduszki

Moc prezentów włóż!

Mikołaju, Mikołaju

Siwą brodę masz.

Ja cie w brodę pocałuję,

Ty mi prezent dasz!

 

     

 

Mikołaju Święty, bardzo Cię kochamy . Dziękujemy … .

Nasza Wigilia 24.12.2020 rok

Z niecierpliwością oczekiwałyśmy tego uroczystego Dnia. Sytuacja pandemii nie pozwoliła nam przeżywać tych wielkich wydarzeń w tradycyjnych zwyczajach ale radość wigilijna była jeszcze większa. Z konieczności miałyśmy kolację wigilijną i dzielenie opłatkiem w naszych grupach – małych rodzinkach. Dziewczęta zapraszały i wychwalały Nowonarodzone Dziecię wierszami i wspólnym śpiewaniem kolęd a potem oczywiści wigilijne potrawy. Chociaż wigilia była w nieco innym wydaniu, ale odczuwałyśmy  bliskość maleńkiego Zbawiciela.

Wszystkim znajomym i odwiedzającym naszą stronę życzymy:

Niech te nadchodzące Święta będą niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień…, aby odbyły się w spokoju, radości wśród Rodziny, Przyjaciół oraz wszystkich Bliskich osób. Życzymy również  Bożego błogosławieństwa, Jego stałej opieki, dużo zdrowia i szczęścia. Niech nie opuszcza nas pomyślność i spełnią się wszystkie marzenia… .

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2021 Roku !

Bóg się rodzi moc truchleje !!!