Triduum Paschalne i Zmartwychwstanie – 2019

Triduum Paschalne i Zmartwychwstanie – 2019

18.04. – 20.04.2019 r. – Przeżywamy Triduum Paschalne .

   Wielki Tydzień w chrześcijaństwie to uroczysty czas upamiętniający najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia. Cały tydzień który poprzedza Wielkanoc to Wielki Tydzień. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa.  Potem zaczyna się Triduum Paschalne.

Wielki Tydzień w 2019 r. to następujące dni:

  • Niedziela Palmowa – 14.04.2019 r. Ukazuje opis Męki Pańskiej i wprowadza w tematykę golgoty.
  • Wielki Poniedziałek – 15.04.2019 r. Liturgia Wielkiego Poniedziałku upamiętnia ostatnie chwile Jezusa przed śmiercią na krzyżu.
  • Wielki Wtorek – 16.04.2019 r. Tego dnia chrześcijanie w kościele słyszą zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się św. Piotra. czyta się też fragment Ewangelii św. Jana o Ostatniej Wieczerzy.
  • Wielka Środa – 17.04.2019 r. Tego dnia chrześcijanie wspominają pamiątkę wydania Jezusa za 30 srebrników. Dlatego w kościele odczytuje się fragment Ewangelii wg. św. Mateusza o jego zdradzie.
  • Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to Triduum Paschalne – 18,19,20.04.2019 r.
  • Niedziela Wielkanocna – 21.04.2019 r. – świętujemy zmartwychwstanie Chrystusa.

    W naszym Domu każdego dnia staramy się zbliżać do wszystkich przeżyć Kościoła. Nasz Ojciec Wojciech OMI – Kapelan Domu, wszystkie Siostry, nasze Mieszkanki i przybyli Goście każdego dnia spieszymy do Kaplicy domowej aby wraz z Kościołem przeżywać te głębokie Dni. Już w Wielki Czwartek gromadzimy się na Mszy Świętej wspominającej Ostatnią Wieczerzę. Wielki Czwartek jest ruchowym świętem chrześcijańskim, wypadającym 3 dni przed Wielkanocą, między 19 marca a 22 kwietnia. Obchodzony jest na pamiątkę ustanowienia dwóch sakramentów: Kapłaństwa oraz Eucharystii. Tego dnia, w kościołach katedralnych odprawiania jest uroczysta msza, zwana Mszą Krzyżma. Sprawowana jest w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego z prezbiterami, a podczas niej święci się nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: chrztu, bierzmowanie, sakramentu kapłaństwa i przy namaszczeniu chorych. Podczas Mszy Krzyżma odnawiane są również przyrzeczenia kapłańskie. W Wielki Czwartek w kościołach parafialnych odprawia się natomiast tylko jedną uroczystą mszę wieczorną, zwaną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne, kończąc okres Wielkiego Postu. Potem przeżycia Wielkiego Piątku i kolejne godziny spędzone na kolanach adorując Chrystusa w tych bolesnych chwilach. Ciemnica i Boży Grób – to chwile, gdzie serce samo wie najlepiej co przekazać … . Trwamy w każdej chwili aby Jezus bolejący nie był sam … . Wielka Sobota to też nadzieja na jutro, adorujemy i przygotowujemy pokarmy, aby Chrystus dłońmi kapłana pobłogosławił. To dzień Chrystusa pogrzebanego i dzień czuwania przy Bożym grobie.

Koszyczek wielkanocny jest takim symbolem dla świąt Zmartwychwstania Pańskiego, jak choinka dla Bożego Narodzenia. W Wielką Sobotę każdy chrześcijanin zanosi pokarmy do święcenia. To ma zapewnić dostatek, siłę i zdrowie na cały rok. Ten symbol Wielkanocy znany jest już od wieków. Zwyczaj zanoszenia koszyczków do świątyń związany jest jednak bezpośrednio z chrześcijańskimi obchodami Świąt Wielkanocnych. Początkowo wielkanocne święconki nie były zanoszone do świątyń. To kapłan przyjeżdżał na wieś i tam święcił pokarmy. 

Obchody świąt zmartwychwstania Chrystusa zaczynają się już w sobotę wieczorem. Wówczas po zmroku odprawiana jest uroczysta Wigilia Paschalna, podczas której kapłan święci ogień, od którego następnie zapalany jest Paschał – świeca symbolizująca zmartwychwstałego Jezusa. Tego dnia, z samego rana, z wielu kościołów rusza zapowiadana przez donośne bicie dzwonów, procesja rezurekcyjna. Na jej czele niesiona jest figurka zmartwychwstałego Jezusa. Następnie odprawiana jest msza, podczas której świętuje się zwycięstwo Jezusa nad śmiercią.

Wraz z nastaniem poranka w Wielką Niedzielę milczenie zostaje przerwane przez radosne orędzie podczas uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej, obwieszczającej zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. W niedzielny poranek odprawiana jest procesja rezurekcyjna. Zapowiada ją uroczyste bicie dzwonów obwieszczające zmartwychwstanie Chrystusa.

Alleluja, Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie powstał, Alleluja !!!


Comments are closed.