Kronika 2012

Kronika 2012

  Wydarzenia z 2012 rok

3.01.2012 r. – Karnawałowy bal

    Świąteczne dni znikają bardzo szybko, ale radość nasza nie zanika, gdyż karnawał trwa. W naszym domu dziś wielki bal. Siostra Adriana przygotowuje już balowe stroje, dekoracje i do prowadzenia zabawy dołączają Państwo Ala i Mariusz Kubiakowie – stali nasi przyjaciele. Oczywiście do balu dołącza również Ojciec Wojciech R. prowadząc ulubioną zabawę Jedzie pociąg z daleka…Cały korowód taneczny przemierza wszystkie możliwe zakątki i korytarz.
    Nikt nie może zostać sam, a więc kolejnymi tańcami Tańczymy labada…, Kółko graniaste… zabawa karnawałowa przybiera większego zadowolenia. Miła zabawa z balonami… .  Po kilku godzinach tańców i zabawy dziękujemy organizatorom za przygotowanie i przeprowadzenie balu.

Bóg zapłać !!!

10.01.2012 r. – Aktorzy z Agencji ART – METANOIA z Krakowa w DPS

   Mamy dziś miły zaszczyt gościć Aktorów z Agencji ART – METANOIA z Krakowa ze spektaklem teatralnym przywołującym zimę. W barwnie udekorowanej sali oczekujemy na przedstawienie. Pani Zima pragnie wyczarować magiczną, kolorową zimę, czyni to śpiewając miłe, zimowe piosenki z pokazywaniem odpowiednich figur, czeka na Nowy Rok.
Podczas rozmowy z Nowym Rokiem Zima uczy magicznych słów, proszę, dziękuję, przepraszam…, które bardzo pomagają w codziennym życiu. Kasia Kichalska zaraża wszystkich wokół swym katarem zapraszając do kolejnej zabawy, a Nowy Roczek podczas hulanek na lodowisku upada i czeka na ratunek. Jedna z mieszkanek natychmiast spieszy z pomocą. Na zakończenie dziewczęta zostały zaproszone do karnawałowej zabawy, podczas której odśpiewali wszyscy piosenką Pani Zimo /2x,Śnieg nam daj /2x, Niech na ziemi będzie/2x, Biały raj /2x. Śpiewem pastorałki „Oj Maluśki, Maluśki…”  aktorzy  rozpoczęli   składanie wszystkim życzeń, a Nowy Rok złożył także swoje postanowienie, że będzie Rokiem zdrowym i szczęśliwym.

10.01.2012 r. – „Mali Misjonarze” z kolędą w DPS

Pani katechetka Renata Racz, prowadząca przy parafii Wniebowzjęcia NMP w Kopanicy Kółko Misyjne „Mali Misjonarze” odwiedziła dziś nasz Dom. Uczniowie z klasy V a i V b wraz z opiekunem przybyli do naszych dziewcząt z najlepszymi życzeniami i kolędą. Ich piękne stroje, przygotowane wiersze świadczą o włożeniu w tę wizytę całego serca, za co serdecznie dziękujemy. Jedna z uczennic przyniosła również flet, który swoim dźwiękiem upiękniał kolędowanie. Dobrze, że są dobre, czułe dzieci, które zauważają chorych i poświęcają im swój cenny czas. Rodzice i nauczyciele mogą być z nich dumni !!!
W imieniu naszych dziewcząt i całago personelu, uczniom i Pani katechetce serdecznie dziękujemy i zapraszamy … .

15.01.2012 r – Młodzież z Kargowej przybywa do nas z przedstawieniem jasełek.

Mikołaj zachęca do korzystania z promocji, rodzice poszukują w sklepie  zabaw komputerowych dla dziecka, inni mają problem z podnoszącymi się akcjami. Reklamy ciągle nawołują do korzystania z nowych usług.
    Panie idąc do sklepu krytykują sąsiadkę wynajmującą stancję dla młodych dziewcząt… a właśnie podczas nieszczęśliwego upadku pomagają powstać i prowadzą do domu te właśnie dziewczęta.
Diabły planują leki dla „staruchów”, żeby już nie przeszkadzali, młodzież narzeka na rodziców… Anioł kradnie diabłu rogi… Wszyscy idą do stajenki słysząc, że narodził się Zbawiciel i śpiewają „Pójdźmy wszyscy do stajenki…”. 

Spotkanie zakończyło się burzą oklasków i serdeczną pogawędką, podczas której główny reżyser i autor sztuki Ks. Marcin Bobowicz z Księdzem Proboszczem przedstawili wszystkich artystów. Wśród przybyłych gości była również wspomagająca pacę z młodzieżą Pani Dyrektor Szkoły w Kargowej, oraz Rodzice występującej młodzieży. 
    Wszystkim przybyłym gościom składamy serdeczne podziękowanie za poświęcony czas,  przepiękną i nader wymowną sztukę i serdeczną pogawędkę.

25.01.2012 r. – Do Betlejem nie jest tak daleko

Dziewica przeżywa zwiastowanie. Dar od Boga dla ludzi. Pokazują się ludzie zagubieni i proszą zaprowadź nas do Betlejem… . Szukam miejsca …, wszędzie zimno, gdzie mam sie narodzić ??? Piękna odpowiedź pastorałką Nie było miejsca dla Ciebie … . Ciekawa dysputa, narzekanie młodego człowieka, który pragnął miłości … a dostawał rzeczy materialne. Znowu są święta i pragniemy aby zanieść wszystkim miłość. I piękny śpiew Dzieciątko niesie Miłość … . Gdy pojawiła się ta MIŁOŚĆ wszystko się zmieniło. Rodzice więcej zajmują się dziećmi, starsi maja opiekę w Rodzinie… . Aniołowie śpiewają Dzieciątko niesie Miłość … . A Maryja ciągle powtarza do Betlejem nie jest tak daleko. I wszyscy wyciągają miłe wnioski Miłość, nie zazdrości, nie jest zarozumiała, nie szuka swego…, wszystko wytrzymuje, wszystkiemu wierzy, wszystkim ufa. Miłość wszystko przetrwa. Przedstawienie dzieci kończą śpiewem pastorałki Maleńka miłość. Porzućmy zło… .

Tym ciekawym mottem pragniemy serdecznie podziękować Pani Alicji za tak piękne przedstawienie. Dzieci włożyły w nie całe serce. Wyrażamy także słowa wdzięczności dla Dyrekcji Szkoły w Chobienicach za umożliwienie uczniom przyjazdu do nas. Dziękujemy również Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów swym pociechom.

Wielkie Bóg zapłać !!!

11.02.2012 r. – Jezus błogosławi wszystkim chorym.

   Miesiąc luty zawsze przybliża nam myśli przywołujące w pamięci Błogosławionego Jana Pawła II, który ustanowił Dzień Chorego. To już XX rocznica Światowego Dnia Chorego, który obchodzimy w dzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes.  
    Nasze mieszkanki wraz z opiekunami zebrały się na uroczystej Mszy Świętej w kaplicy.  Z otwartymi sercami oczekiwały udziały w Eucharystii i błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Chętnie brały udział w oprawie liturgicznej czytając modlitwy, śpiewając psalm i pieśni. 
Ojciec Wojciech podczas homilii dialogując z dziewczętami ładnie podkreślił wartość poszukiwanego skarbu – dobra, który jedynie liczy się w życiu.

    Warto nadmienić myśli przekazane chorym z Watykanu.

   Z okazji Światowego Dnia Chorego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, pragnę ponowić moją duchową bliskość ze wszystkimi chorymi i zapewnić wszystkich o trosce i miłości całego Kościoła. W tym roku,… chciałbym położyć nacisk na «sakramenty uzdrowienia», tzn. sakrament pokuty i pojednania, a także sakrament namaszczenia chorych, które osiągają swoją naturalną pełnię w Komunii eucharystycznej. Spotkanie Jezusa z dziesięcioma trędowatymi, opowiedziane w Ewangelii św. Łukasza (por. Łk 17, 11-19), a w szczególności słowa, które Chrystus Pan kieruje do jednego z nich: «Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (w. 19), pomagają uświadomić sobie, jak ważna jest wiara dla osób, które pod ciężarem cierpienia i choroby zbliżają się do Pana. W spotkaniu z Nim mogą rzeczywiście doświadczyć, że kto wierzy, nigdy nie jest sam! Bóg bowiem w swoim Synu nie zostawia nas samych z naszymi niepokojami i cierpieniami, ale jest z nami, pomaga nam je znosić i pragnie uzdrowić do głębi nasze serce (por. Mk 2, 1-12)….
    Ten, kto w cierpieniu i chorobie wzywa Pana, może być pewnym, że Jego miłość nigdy go nie opuści i że również miłość Kościoła, który jest przedłużeniem w czasie zbawczego dzieła Chrystusa, nigdy go nie zawiedzie…. Do Maryi, Matki Miłosierdzia i Uzdrowienia Chorych, wznosimy nasze ufne spojrzenie i naszą modlitwę; niech Jej macierzyńskie współczucie, którego doznawała, stojąc obok Syna umierającego na krzyżu, otacza i wspiera wiarę i nadzieję każdej osoby chorej i cierpiącej w procesie leczenia ran duszy i ciała.
    Wszystkich zapewniam o pamięci w modlitwie i udzielam każdemu specjalnego Błogosławieństwa Apostolskiego. Benedictus PP XVI

29.05.2012 r. – Zabawy w Wiosce Indiańskiej

   Z wielką radością jedziemy do Wioski Indiańskiej, gdzie mile spędzimy nasz dzień. Pan już od rana przygotowuje obiekt z rekwizytami. Nasze dziewczęta znają nieco to miejsce z poprzednich odwiedzin. Gospodarze oczekiwali na nasze przybycie i witali muzyka indiańską.
    Odkrywamy różne odgłosy ptaków.
    Zwiedzanie Wioski rozpoczynamy od wejścia do tipi indiańskiego. Kołysanka dla niemowlęcia wykonana przez samego przewodnika. Nasza mieszkanka wdaje się w dyskusję i demonstrowanie stroju.
Namiot wojowników w którym można zobaczyć wystawę zbroi Indian i żołnierzy Amerykańskich, a szczególnie szablę zabraną zabitemu Amerykaninowi i strój żołnierzy amerykańskich. Sprawdzanie umiejętności celowania, którą dziewczęta wykonywały poprzez rzucanie kijków przez wycięcie w tarczy. Kolejna miła i ciekawa zabawa to zabawa z żółwiem, czyj żółw dotrze pierwszy do mety.Tradycyjne polowanie Indiańskie.

Odpoczynek po polowaniu przy ognisku pod akompaniamentem fletu. Pełni wrażeń, wspaniałych zabaw wracamy do domu.

22.11.2012 r. – Ksiądz Misjonarz z Afryki odwiedza nasz Dom

Urlopy dla Misjonarzy do dobry czas do odwiedzin znajomych, a także zaprzyjaźnionych osób w kraju. Mamy dziś miły zaszczyt gościć wśród nas: Ksiądz Franciszek przywiózł nam najnowsze wiadomości z Misyjnej pracy na afrykańskiej ziemi, pozdrowienia od Sióstr naszego Zgromadzenia pracujących także w Afryce i aktualności z Kamerunu. Cała kaplica zamieniła się w „Dzieła Miłosierdzia„, szczególnie tak nam dziś potrzebne, aby odmienić świat przez uczynki miłosierdzia ( widoczne na obrazach w kaplicy).

   Kapłani przewodniczyli celebracji Mszy Świętej, a my otwierałyśmy serca na Boże łaski. Myślą przewodnią podczas homilii wygłaszanej przez Ks. Franciszka Filipiec MIC   był Rok Wiary, a w nim „Podwoje wiary”, czyli Doktryny zawarte w dogmatach i uczynki miłosierdzia jako dzieła miłosierdzia.
Po zakończeniu uroczystej Eucharystii Ojciec Wojciech OMI wykonał koncert pieśni i piosenek dla uczczenia dnia Świętej Cecylii, patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Obaj kapłani usłyszeli słowa serdecznej wdzięczności poparte gromkimi brawami i pamięcią w modlitwie.

Serdecznie dziękujemy za tę „ucztę duchową” i okazane serce, śpiew ubogacił w nas jeszcze bardziej Bożą miłość i miłosierdzie.